Jdi na obsah Jdi na menu
 


Můj život

Lubě Skořepové sudičky darovaly do kolébky herectví.

Má však i vzácný vypravěčský talent, schopnost zaujmout čtenáře, fantazii, které dává plynout v nádherné češtině. Čiší z ní energie a optimismus. 

Narodila se v rodině počestného a důstojného majitele pily v Náchodě 21. 9. 1923. Ale jak sama říká, narodila se doma a na porodní bábu nebylo spolehnutí, klidně se mohla narodit o pár dnů dříve. Jméno jí dali Libuše, ale neřekli jí jinak než Lubo či Ljubo. Dětství prožívala u babičky v Podkrkonoší, kde na polích  a v zahradách začínají její první představení, která hraje sama sobě a přírodě kolem.  Věnovala se tanci v náchodské  taneční škole a má i vysvědčení, že může tanec učit. Doma byla přísně vedena a rodiče by ji nejraději viděli při studiu medicíny. Ji však vábilo herectví, jenž si nedala vymluvit. Její herecká dráha je vyvzdorovaná na rodině. V roce 1944 ukončila studia herectví na pražské konzervatoři. Její první angažmá bylo v roce 1945 v souboru J. Honzla Studio Národního divadla. Přivedl ji sem její kamarád a později její manžel Josef Pehr. Svoji hereckou pubertu, jak sama říká, si tady prožila s rolemi Anny (Učitel a žák), s titulní Mášenkou, Ančkou (Městečko na dlani) a mnoha jinými. Od roku 1948 získala stálé angažmá v činohře Národního divadla. Tady hrála nádherné role, byla tehdy jedinou mladou komediální herečkou na jeho scéně. Byla často obsazována režiséry Honzlem, Nedbalem, Laurinem, Schromem, Potužilem i jinými. Kolegyní, kamarádkou a učitelkou jí byla Zdenička Baldová. V letošním roce oslaví Luba výročí šedesáti let na prknech Národního divadla, kde vytvořila šedesát nezapomenutelných rolí. Sama také napsala hru Kam jste ukryla svá křídla, paní Marie (o Marii Hübnerové). Hostovala v dalších divadlech, hraje v nich dodnes, pravidelně spolupracuje s rozhlasem a televizí. Pojmenovat herectví Luby Skořepové není jednoduché, je mnohobarevné,  její touha po nových rolích je stále nenasytná. Napsala osm půvabných knih o přírodě, divadlu a hercích, astrologii, magii, zajímá se o zahradnictví, léčitelství, sbírá léčivé bylinky… Je toho mnoho, co Luba Skořepová za svůj dosavadní život stihla a je toho ještě více, co má naplánováno do dalších let. Až se tají dech, že letos oslaví 85. narozeniny.

 

Životopis:

Nar. 1923 v Náchodě.
1944 - ukončila studia herectví na pražské konzervatoři
1945-48 - Soubor J. Honzla, Studio Národního divadla; role: Anna (Učitel a žák), titulní Mášenka, Ančka (Městečko na dlani) aj.
1948 - Národní divadlo; Ruměna, později Jenovéfa (Hadrián z Římsů), Hanička (Lucerna), Mášenka (Jabloňové sady), Dorotka (Don Juan), Rozárka (Maryša), Bianca (Othello), Krystýna (Naši furianti), Mášenka (Revizor), Dojka (Ženský boj), Dulcinea (Zmoudření dona Quijota), Dusja (Sadař a stín), Jana Ricová (Komik), Maminka (Jako bychom se ani neznali), Magdaléna (Dům doni Bernardy), Bětuška (Paličova dcera), Klárinka (Třetí zvonění), Fedulie (Mrtvé duše), Anděla (Modrý pavilon), Věročka, později Lizaveta (Měsíc na vsi), Brigita (Rozbitý džbán), Myška (Kočičí hra), Vojnická (Strýček Váňa), Médeina chůva (Médeia), Stařenka Rybářova (Rok na vsi), Arina (Ženitba), Poutnice, též Smrt (Pašije) aj.