Jdi na obsah Jdi na menu
 


VÝZVA NA OBRANU KNIH (a petice)

Svaz českých knihkupců a nakladatelů vydal Výzvu na obranu knih, kterou hodlá předložit vládě a českému parlamentu v souvislosti s plánem na zvýšení DPH u knih na 20 %, tj. dvojnásobek současné sazby. Výzva je určena každému, komu není osud českých knih lhostejný. K 7. březnu 23.55 hod.  ji podepsalo přes 80.000 lidí. Svůj souhlas můžete vyjádřit podpisem na podpisových arších, elektronicky na formuláři na stránce SČKN (oba podpisy jsou rovnocenné), případně i podpořit na Facebooku na stránce Výzva na obranu knih.

 

Výzva na obranu knih

 

České knihy byly od konce druhé světové války postiženy dvěma pohromami. V roce 1948 byla vyvlastněna nakladatelství a knihkupectví, zavedena tuhá cenzura a řada autorů umlčena či vystavena perzekuci. Během normalizace po roce 1968 pak byly z knihoven staženy další statisíce svazků zakázaných autorů.

Zvýšení DPH na knihy chystané vládou tentokrát demokratickou bude znamenat pohromu novou, neboť výrazně zredukuje knižní produkci. A tisíce dalších knih nebudou moci vyjít.

Žádáme proto českou vládu a české poslance, aby dalším daňovým zatížením knih, novin a časopisů nebránili volnému toku informací a výměně myšlenek. Nedopusťme, aby se Česká republika svou kulturní politikou ocitla na periferii Evropy.

Výzvu za záchranu knih je možno podpořit také na internetu: http://sckn.cz

Nut­nost chránit a podporovat vydávání knih formou nižší sazby DPH, anebo do­konce formou speciální výjimky, je v Evropě všeobecně sdílená. Průměr DPH na knihy ve vyspělých evropských zemích je mezi 5–6 %.

Nulové DPH se na knihy uplatňuje ve Velké Británii, Irsku, Norsku a Chorvatsku. V osmi zemích EU (jedná se vesměs o menší země, vědomé si nutnosti podpory národní kultury – Maďarsko, Švédsko, Řecko, Estonsko, Finsko, Litva, Rumunsko a Lotyšsko) se na knihy uplatňuje nižší DPH než na potraviny!

Zvýšení DPH na knihy na 20 % by postavilo ČR do skupiny zemí s nejvyšší sazbou v Evropě. Kromě vyspělého Dánska, které vysokou daň kompenzuje velkorysým podpůrným programem, sem patří již jen Bulharsko (20 %), Albánie (20 %), Ukrajina (20 %) a Bělorusko (18 %).