Jdi na obsah Jdi na menu
 


Revizor

11. 12. 2008

 

Nesmrtelná komedie o nesmrtelných problémech - do městečka přijíždí Ivan Chlestakov, kterého místní smetánka v čele s hejtmanem považuje za avizovaného inspektora na tajné inspekci. Bere, nebo nebere? Otázka, která vzrušuje nejen postavy a postavičky z Gogolovy ruské gubernie, ale do dneška i řadu z nás při řešení běžných životních situací.

Obrazek

 

V originále hru Ревизор poprvé uvedli v Petrohradě. Studenti a pokrokoví literární kritikové byli nadšeni. Proč? -  Na scéně se objevilo obyčejné ruské provinční městečko prošpikované korupcí a zkažeností úředníků... Zničehonic se ve městě objevuje jistý Ivan Chlestakov, považovaný za "inkognito" kontrolu... A co se děje dál, na to se přijďte podívat - Chlestakova hraje Saša Rašilov.

 

V nesmrtelné komedii Nikolaje Vasiljeviče GOGOLA mě uvidíte po boku Kupce (Miloše Nesvadby) coby Kupcovou.

 

Dále hrají: hejtman Miroslav Donutil, okresní soudce Jan Hartl, správce špitálu Bronislav Poloczek, Anna Andrejevna - Jana Boušková, Marja Antonovna - Magdaléna Borová, Dobčinskij - Vladimír Javorský, dr. Hübner - Boris Hybner, školní inspektor - František Němec a další.

 

Možná vás bude zajímat i to, jak vůbec 27tiletý Nikolaj V. Gogol k námětu přišel. To já už sice nepamatuju, ale bylo to prý tak: 

jistý pan Puškin mu kdysi vyprávěl příhodu o tom, jak ho při jedné z cest považovali místní obyvatelé za tajného vládního úředníka...  - v tehdejším Rusku jezdili státní úředníci do měst "inkognito" celkem běžně... Stačilo, aby se trochu vyfiknul, měl čím zaplatit v hostinci a už to kolem něj všechno lítalo a bálo se to... No, někde to tak zůstalo dodnes. Ale o tom někdy jindy.

 

 

Co všechno si mladí pánové spisovatelé sdělili, se už nedovíme, ale jisté je, že námět pro Revizora byl na světě.

Krátká citace z www.nd.cz:

"Na žebříčku CPI (index vnímání korupce), který každoročně vydává organizae Transparency International, se Česká republika pohybuje kolem 50. místa ze 159 zemí, mezi zeměmi EU patří k nejhorším. Občané na celém světě považují za nejzkorumpovanější sektory veřejného života politické strany, zákonodárné sbory, policii a soudnictví. Takže - Chlestakov bere - a nejen on."